یاحق

39 پله نام یکی از اولین آثار مهم آلفرد هیچکاک است ، فیلمی که در سال 1935 در انگلستان ساخته شده و لقب فیلم سال این کشور را هم یدک میکشد ، هرچند که شخصا معتقدم لیاقتش خیلی بالاتر از چنین القابی است و مثل سایر آثار هیچکاک ارتباط تنگاتنگی با زندگی دارد.

39 پله با همان موسیقی ابتدایش کار حسی را آغاز میکند ، گویی مخاطب منتظر باز شدن پرده نمایشی هیجان انگیز و پر اضطراب است که اتفاقا در ادامه این پیش بینی کاملا محقق میشود. انتخاب این موسیقی خیلی درست و بجاست و در موضعی کاملا مخالف با مواردی قرار دارد که وقتی تصویر کم میاورند یا بهتر بگوییم قصه گویی تصویری نمیدانند و نمی توانند ، موسیقی را تبدیل به طنابی میکنند که با آن تماشاگر را تا پایان فیلم نگه دارند ، ما را که نمی توانند نگه دارند :) 

39 پله

میزانسن از ابتدا (دقیقا از اولین صحنه ها) این گونه می نمایاند که نباید زیاد به شخصیت اول نزدیک شویم و من شخصا این نشانه های مهم اما مغفول مانده ی فیلم های هیچکاک را فکر شده و نه از سر تصادف می دانم ، البته که میتوان فیلم های این مرد چاق دوست داشتنی را معمولی دید و باز هم لذت فراوان برد و این هم مجددا از هنر اوست. (همین جا تا فراموش نکردم بگویم که حتما و با وجود همه ی مشقت های زندگی کتاب "همیشه استاد" مسعود فراستی را که نگاهی بر زندگی و تمام آثار آلفرد بزرگ دارد بخوانید حتی اگر نشد تورقی کنید که بی نظیر است.)

هنوز درباره دلیلش به قطعیت نرسیدم اما به هر حال فضا به سرعت صمیمی میشود و تو خود را میان تماشاگران مجلسی با نمک اما پرماجرا میبینی و بعدتر از یکی از افراد گیج و متعجب در هیاهو می شوی و دیگر ادامه داستان را تعریف نمی کنم ، اما تا پایان فیلم عمیقا با حوادث و شخصیت ها پیوند میخوری و خودت را آنجا میبینی ، اتفاقی که در فیلم های امروزی خیلی نادر است ، برخلاف سینمای کلاسیک

در این کار دیالوگ همیشه فرع است و تصویر است که قصه میسازد ، حس میکنم همین یک جمله کافیست ! .

ناگفته ها زیاد است از این فیلم و زوایا و خفایایش اما سرتان را درد نمی آورم :)

لینک دانلود فیلم

لینک دانلود زیرنویس

یَا مَنْ أَحْصَى کُلَّ شَیْ‏ءٍ عَدَدا

هیچی نیستیم ، همه چی تویی :)

در سینمای ایران چه خبر است؟!

مروری بر آثار سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر (1)

یادداشتی بر فیلم مارموز

، ,فیلم ,های ,نمی ,ها ,هم ,39 پله ,فیلم های ,که در ,نگه دارند ,است ،

مشخصات

تبلیغات

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

شهید کمال الدین جان نثار مرکز مقالات و آزمونها مسیحیت صهیونیستی کتابخانه مرکزی استان همدان معماری www nbpars.ir 09128380245 آموخته های من از بورس تولیدی قابلمه و تابه گرانیتی بیوتی تهران مربوطی کهنه امورحسابداری